I Türi Õunafestival

Galerii nägemiseks pead paigaldama Adobe Flash Player'i.

Fotode autorid: Rene Viljat, Silvi Lukjanov, Getter Lukjanov ja Merit Männi.

11. septembril 2010. aastal Türi-Allikul Veskisilla puhkekeskuses toimunud esimest Türi Õunafestivali külastas 2500 inimest.

Türi valla vapisümboli õuna auks korraldatud festivali kultuuripragrammis esinesid Türi valla artistid, Eesti Õuna Konverentsil õunetaamalisi loenguid pidanud esinejad saabusid Viljandi maakonnast, Polli Aiandusuuringute Keskusest. Oisu Perekodu lapsed keetsid täiskasvanute juhendamisel kohapeal festivali moosi, millest koos saia ja Türi talupidaja Arvo Kuutoki poolt toodud kodupiimaga said maitsva suutäie sajad festivalikülastajad.

Festivali külastajad said päeva jooksul osa erinevatest õunateemalistest ettevõtmistest: toimusid loengud, rahvakoolitused, temaatilised konkursid ja palju muud huvitavat. Õunaaadal kaubeldi kõigega mis õunaga seotud on. Mitmed kauplejad lahkusid juba pärastlõunal, sest pakutav kaup oli otsa saanud. Kõige enam ostetigi õunu – kes soetas talvevarusid, kes ostis ubinaid lihtsalt söömiseks.

Kokku esines festivalil 160 esinejat ja festivali korraldajaid koos abilistega oli 50 inimest. Festival sai teoks tänu Türi valla inimeste heale ühistegevusele ja panusele, esinejad ja korraldajad tegid oma tööd tasuta. Türi Vallavalitsuse poolt korraldajatele pakutud tänuõhtusöögil pidas Türi vallavanem Aivo Prüssel koostööd nii suure hulga Türi inimeste, ametiasutuste ja ettevõtete vahel tähelepanuväärseks. Türi abivallavanem Üllar Vahtramäe avaldas heameelt selle üle, et lisaks suurtele kevadistele suurüritustele on nüüd Türil veel üks sügisene suursündmus, mis toob valda külalisi ja Türile positiivset tuntust.

Festival möödus vahejuhtumiteta, festivali teenindanud kiirabiarst Mare Liigeri sõnul ei vajanud esmaabi ükski festivali külastaja.

Korraldajate nimel kohtumiseni järgmisel Türi Õunafestivalil!

Koostöösoovide korral võtke ühendust See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. või helistage 5043000.

Auris Rätsep
Türi Õunafestivali korralduspartner
Türi Arengu Sihtasutus
www.tyri.ee/tasa


Õunafestivalil toimunud konkursside tulemused:

Türi valla kauneim õunapuu

Konkursile Türi valla kauneim õunapuu ülesantud kandidaatide seast tunnistas žürii ilusaimaks Silja ja Arvi Pitelkovi aias kasvava õunapuu. 

Türi valla õunakook

Türi valla õunakoogi konkursi võitis Valli Järve valmistatud küpsetis. Koogi autor selgitas, et retsept on lihtne ja sellise koogi valmistamisega saab hakkama iga küpsetushviline. Koogi valmistamisel on kasutatud kohupiima, toorjuustu, ohtralt “lambanina” sordi õunu, koogi mahlasuse tagamiseks õunamahla ja värvi jaoks fariinisuhkurt. Koogi keskele kujundatud õun ja seda ümbritsevad lehed on valmistatud martsipanist. 

Õunamahl

Konkursi Õunamahl võitis Eha Marrandi poolt Valgest klaarist augustikuus valmistatud mahl.

Õunavein

Õunaveini konkursi edukaimaks veiniks osutus Liivi Lohvarti kodus tehtud vein, mis oli valmistatud eelmisel aastal rikkaliku õunasaagi ajal. Aiandushuvilise Liivi sõnul valmistati vein kolmest erinevast õunasordist – “Cortland”, “Sügisjoonik” ja “Paide taliõun”, kuid aastal jäävat aga veinitegu õunanappusel ära, sest õunu napib isegi piisava koguse mahla valmistamiseks.

Õunashow

Konkursil Õunashow pälvis esikoha showtrupp “Hannes” õunateemalise tantsunumbriga.

Õunagrillimise Eesti Meistrivõistlused

Õunagrillimise Eesti Meistrivõistlustel saavutas esikoha võistkond “Naiskodukaitse Viru ringkond”. Esitluse eripreemia pälvis võistkond “Väike-Maarja Õppekeskus”. Türi Vallavalitsuse võistkond oli pingereas neljas.

Festivali toetajad-kaaskorraldajad:

Tõnu Untera, Aino Pavelts, Toomas Marrandi, Alar Särg, Tõnu Nugis (õunaannetajad), Arvo Kuutok (piim külastajatele jagamiseks), Enn Kingo (reklaamipind Türi linnas), Inglikaitse OÜ (turvateenistus), Convi Food Sweets OÜ (auhinnamartsipanid), Baysun OÜ (korraldajate T-särgid), KÜ Kujundus OÜ (plakatite trükk), Reola Gaas AS (gaas festivali moosi keetmiseks), Türi Kultuurimaja (heli- ja valgustehnika), Türi Noortekeskus (helitehnika), MTÜ Toidukultuuri eest (tarvikud ja vahendid), Promotsiooni- ja meelelahutusteenuste OÜ (reklaamhaagised ja transport), Türi Vallavalitsus (reklaami- ja korralduskulude osaline katmine).

Esimese Türi Õunafestivali korraldasid:

Ülle Välimäe (Eesti Õuna konverents), Katrin Soomets (õunateemalised rahvakoolitused), Reelika Marrandi ja Üllar Vahtramäe (konkurss Türi valla kauneim õunapuu), Katre Saar ja Piret Lai (konkursid Türi valla õunakook, Õunamahl, Õunavein ja Õunashow), Mati Sadam (sportlikud õunateemalised rahvamängud), Andris Avamere, Meelis Välimäe, Sulo Särkinen ja Erika Teras (lavade juhatajad), Tuudila OÜ (lasteala), MTÜ Eesti Grilliliit (Õunagrillimise Eesti Meistrivõistlused), Maire Pettai ja Oisu perekodu lapsed (festivali moosi “Kogu moos” keetmine), Triin Pärna ja Reet Länkur (õunateemaline kaubandustegevus), Eino Sepp (õunanäituse konsultant), Jaanus Polli (pääslate korraldus), Tiina Türn, Aimi Vessmann, Kersti Linnukütt, Teesi Zeemann (pääslad), Urmas Ärm ja Toomas Müürsepp (transport), Elin, Johanna ja Joonas Kalda (infopunkt), Anneli Kenk (graafilised kujundused), Indrek Tegelmann (festivali logo), Inglikaitse OÜ (turvateenistus), Indrek Mardo (festivaliplats ja tarvikud), Silvi ja Getter Lukjanov, Merit Männi, Rene Viljat (fototööd), Marge Tropp (raamatupidaja) ja Auris Rätsep (reklaam ja üldkorraldus).

Festivali koduleht www.õunafestival.ee

Festivali plakat 2010

Türi I Õunafestivali A3-plakat

Turismiinfo

Majutus, huviväärsused ja muu Türi valla turismiinfo: www.tyri.ee/turism

Tere tulemast Türi valda

dansukker 225

Promovideo