II Türi Õunafestival on toimunud!

Galerii nägemiseks pead paigaldama Adobe Flash Player'i.

Vaata ka Teet Reieri galeriid »

Laupäeval, 1. oktoobril, peeti teist korda Türi Õunafestivali. Kaunist Türi Kesklinna parki külastas päeva jooksul tuhandeid õunasõpru, ilm ja meeleolu olid suurepärased.

Õunaga seonduvat kaupa pakkus festivalil rohkem kui kolmkümmend kaupmeest. Omanimelise restorani olid püstitanud ka Türi Pritsumehed, kes just küpsetatud õunaroaga Euroopas toimunud toiduvõistlustel laineid on  löönud. Ka sel korral töötas festivali õunajookide puhvet, kus valikus mitukümmend nimetust Eestis saadaolevaid õunateemalisi jooke, eraldi püstitatud kohvikutelgis pakuti ka õunakohvi. Festivalil osales arvukalt õunateemalise käsitöö pakkujaid ja müüdi ka istikuid. Enda kaasavõetud õuntest oli võimalik lasta kohapeal õunamahla teha, soovijad jätkus terveks päevaks ja mahlameister Endli sõnul on huvilisi ka terveks eelolevaks nädalaks.

Türi Kultuurimaja väikeses saalis jagati tarkust ja suurel ekraanil sai vaadata konkursile „Türi valla kauneim õunapuu” saadetud töid. Toimus ka õunaveini valmistamise koolitus, mida viis läbi Veinivilla perenaine Tiina Kuuler. Erilise publikuhuvi osaliseks sai Piia Tiigemäe rahvakoolitus uutest õunasortidest ja õunte säilitamisest, menukad olid ka Piret Pihtjõe (Sinu Aednik OÜ) sisukas koolitus õunapuude lõikusest ning Peep Lintsi ja Valli Järve rahvakoolitus teemal „Õun toiduks!”.

Türi Kultuurimaja fuajees oli välja pandud Rebase Talu (Ambla vald) suur õunanäitus, kus vaadata sai perekond Tiigemäe kasvatatud 61 erinevat sorti õunu. Samuti toimusid fuajees konkursid „Türi valla õunakook”, „Türi Õunafestivali õunavein” ja „Türi Õunafestivali õunamahl”.

Oisu Perekodu lapsed keetsid moosimemm Maire juhendamisel festivaliplatsil õunamoosi, mis värske saia ja Türi taluniku Arvo Kuutoki toodud Takkasaare talupiimaga maitses festivalikülastajatele eriti hästi – festivali moosi „Kogu moos” keetimine ja rahvaga moosisöömine on saanud toredaks traditsiooniks. Samuti müüdi heategevuslikul oksjonil moosimemm Maire keedetud moosi, oksjoni tulu läks moosikeeduabilistele ehk Oisu Perekodule.

Kuna Türi Õunafestival alustab Türi valla sünnipäevakuud, siis suure õunapeo kultuurilise poole eest hoolitsesid Türi Kultuurimaja, Taikse ja Kabala Rahvamaja esinejad. Erilise publikumenu osaliseks said Zumbat tutvustanud Taikse tantsutüdrukud ja marulise aplausi pälvis ka tantsutrupp Hannes oma õunateemalise tantsu eest. Suurel lastealal tehti õunast inspireeritud näomaalinguid ja töötasid erinevad mänguplatsid ja atraktsioonid. Festivali lõpetas Türi Bigband oma tuntud headuses.

II Türi Õunafestivalil toimunud konkursside tulemused:

2011 Türi valla kauneim õunapuu - Liiva talu õunapuu

Konkurss: Türi valla kauneim õunapuu

Võitja: Liiva Talu

2011 Türi valla õunakook - eraisikute kategooria võidutöö Minu õunakas / Kersti Kangur

Konkurss: Türi valla õunakook

Võitja eraisikute kategoorias: Kersti Kangur, koogi nimi „Minu õunakas”

2011 Türi valla õunakook - ettevõtete kategooria võidutöö Õuna-tpprjuustukook / LM Food OÜ

Konkurss: Türi valla õunakook

Võitja ettevõtete kategoorias: LM Food OÜ, koogi nimi „Õuna-toorjuustukook”

Vaata võistluskookide retsepte »

2011 Türi Õunafestivali õunamahl: Reet Länkur, mahla nimi „Tartu roos”

Konkurss: Türi Õunafestivali õunamahl

Võitja: Reet Länkur, mahla nimi „Tartu roos”

Türi Õunafestivali õunavein 2011 - võitja: Endel Nurmsalu

Konkurss: Türi Õunafestivali õunavein

Võitja: Endel Nurmsalu

2011 Eesti Meistrivõistlused Õunagrillimises võidutöö - Virukad - Usside õunalõuna õunapuuaias

Eesti Meistrivõistlused Õunagrillimises

Võitja: Virukad

Eesti Meistrivõistlused Õunagrillimises lehele pääsed siit »

II Türi Õunafestivali korraldasid

Triin Pärna, Katrin Soomets, Reelika Marrandi, Ülle Välimäe, Piret Lai, Katre Saar, Silvi Lukjanov, Andris Avamere, Piret Taube, Riina Trumm, Anneli Kenk, Elin ja Johanna Kalda, Teet Reier, Auris Rätsep, Eesti Grilliliit, Türi Vallavalitsus ja Türi Arengu Sihtasutus. Korraldajad tänavad abi eest: Arvo Kuutok, Aivar Kägo ja Türi Grillitrio.

Kohtumiseni aasta pärast III Türi Õunafestivalil!

Festivali koduleht www.õunafestival.ee

Turismiinfo

Majutus, huviväärsused ja muu Türi valla turismiinfo: www.tyri.ee/turism

Tere tulemast Türi valda

dansukker 225

Promovideo