III Türi Õunafestival läks korda

Galerii nägemiseks pead paigaldama Adobe Flash Player'i.

Vaata ka Teet Reieri galeriid »

Laupäeval, 6. oktoobril, peetud suurel õunapeol sai näha, proovida ja osta kõike mis vähegi õunaga seotud. Pakuti käsitööd, küpsetisi, joogikaupa, toimusid õunateemalised rahvakoolitused ja konkursid ning valiti kauneim õunapuu. Tasuta sissepääsuga Türi Õunafestival on pühendatud Türi valla sünnipäevakuule, Türi vald saab 7-aastaseks 23. oktoobril. 

Õun kui Türi valla sümbol on kujutatud valla rohelisel lipul, mille heiskamisega Üllar Vahtramäe poolt kell 11 kolmas Türi Õunafestival Türi Kultuuirimaja ees alguse saigi.

Kohtunikkonna hinnagul valiti selle aasta Türi valla parimaks õunakoogiks Kersti Kanguri küpsetis, festivali maitsvaima õunamahla esitas konkursile Laine Jurna ja parimaks õunaveiniks osutus Rakverelase Erkki Laidineni õunavein. Türi valla kauneim õunapuu kasvab žürii hinnangul Karin Kägo aias, rahvalemmiku eripreemia pälvis Kai-Melli Kapteni konkursile saadetud õunapuu. 

Türi Kultuurimajas toimunud Rebase õunatalu näitusel sai vaadata rohkem kui 50 sorti õunu ja Türi Raamatukogu oli välja pannud temaatilise raamatunäituse. Rahvakoolitustel õpetati õunapuid pookima ja õunast küpsetama maitsvat rooga.

Riigi parimaks õunagrillijateks osutus kahe võistlusvooru punktisummade liitmisel Lääne-Virumaa võistkond Näm-Näm Production. Võistkonna liige Koit Kuusk rääkis, et võistluse võitmiseks tuli lisaks oskuslikule grillimisele ka kõvasti fantaasiat kasutada: “Õun nimega “Tartu roos” oli täidetud hakkliha, suitsupeekoni ja ananassiga ja küpsetatud grillil. Joogiks pakkusime õunalimonaadi, magustoiduks õunatükkidega kohupiimakreemi”. Toiduvalmistamise võistluse toimumist toetas Leader programm.

Eesti Meistrivõistlused Õunagrillimises lehele pääsed siit »

Õunateeamilsi kaubapakkujaid osales festivalil rohkem kui mullu, kohal olid ka õunatalud ja aiandid istikutega. Restoranid ja kohvikud pakkusid temaatilisi roogasid ja jooke, eriti populaarsed olid õunakoogid ja pirukad, mis kõik kiiresti ära osteti. Türi valla lapsed keetsid kohapeal puupliidil õunamoosi, mida koos saiaga pakuti kõigile tasuta. Joogiks oli talupiim.

Türil on kultuuritegemine alati au sees olnud ja nii on ka Õunafestivali kultuuriprogramm heal tasemel. Lapsed esitasid õunaluulet, elusat muusikat tegi noortebänd ja rahva rõõmuks sai nautida zumbat, line- ja rahvatantsu. Festivali kultuuriliseks peaesinejaks oli Getter Jaani, kes oli arvukatele fännidele jagamiseks küpsetanud kaks suurt õunakooki.

2012 voidu ounapuu2012 voidu ounapuu rahva lemmik2012 tyri ounapuu2012 ounapuu kristi haas

 
Konkurss: Türi lusaim õunapuu

Võitja: Karin Kägo;
Rahva lemmik: Kai Melli Kapten

 

2012 ounakook 5

 
Konkurss: Türi valla õunakook

Võitja: Kersti Kangur

 

Vaata võistluskookide pilte ja retsepte »

2012 voidu ounamahl

 
Konkurss: Türi Õunafestivali õunamahl

Võitja: Laine Jurna

 

2012 voidu ounavein

 
Konkurss: Türi Õunafestivali õunavein

Võitja: Erkki Laidinen

 

2012-ounagrilli-voitjad

 
Eesti Meistrivõistlused Õunagrillimises

Võitja: Näm-Näm Production

 
Festivali korraldajad

Triin Pärna (kaubandustegevuse korraldamine ja paigutus), Katrin Soomets (õunanäituse korraldamine koostöös Rebase taluga ja raamatunäituse korraldamine koostöös Türi Raamatukoguga - Heli Petrovits, auhinnakorvid), Piret Lai ja Aimi Vessmann (koogi, mahla ja veinikonkursside korraldamine, kultuuriprogrammi korraldamine), Reelika Marrandi (õunapuukonkursi korraldamine), Maire Pettai (Oisu Perekodu lastega õunamoosi keetmine ja ühise moosisöömise-piimajoomise korraldamine), Ülle Välimäe (õunateemaliste lastelaulude ja luuletuste programmijuht, kulttuuriprogrammi korraldamine), Sulo Särkinen (kultuuriprogrammi korraldamine), Andris Avamere (helitehniline teenindamine), Urmas Härm (transpordi ja logistikategevus), Enn Viitmaa (platsikorraldus), Anneli Kenk (graafilised kujundustööd), Teet Reier (fototööd), Aimi Vessmann ja Heli Petrovits ja Marge Tropp (raamatupidamine), Auris Rätsep (PR, reklaam ja korralduse koordineerimine).

Festivali toetasid: Türi Vallavalitsus ja SDE Türi osakond (Getter Jaani esinemiskulud ja honorar).

Väga suured tänud ka Oisu Perekodu lastele maitsva moosi keetmise ja Arvo Kuutokile talupiima eest, Liivi Lohvartile ja Peep Lintsile sisuka ja meeleoluka õunateemalise rahvakoolitue läbiviimise eest, Halika Õunatalule auhinnaõunte eest, Üllar Vahtramäele rahvakoolitusel Õunafestivali puu pookimise eest, Silvi Lukjanovile festivali eelkajastuse eest Järva Teatajas, Jaanus Pollile ja Simole tehnilise abistamise eest ja Getter Jaani “elektriautojuhile” Peeter Kruusemendile!

Festivali korraldajad tänavad armulist ilmataati, kõiki kaubapakkujaid, artiste ja head publikut!

Kohtumiseni IV Türi Õunafestivalil, 5. oktoobril 2013!

Festivali koduleht www.õunafestival.ee

Toetajad 2012

koostookogu 225

leader 225

leader2 225

Türi vald

SDE 225

Koostööpartner

Eesti Meistrivõistlused Õunagrillimises

Promovideo

III Türi Õunafestivali õunapuu sai mulda

õunapuud istutamas 2012

On saanud traditsiooniks, et Türi Õunafestivali järel istutatakse toimumiskoha lähedale festivali auks ja linnarahva rõõmuks uus õunapuu. Selle aasta puuks on festivalil pookimiskoolituse läbiviinud aiandusspetsialist Liivi Lohvarti valikul "Miili", mida festivalil pookis valla arendusjuht Üllar Vahtramäe. "Sügis on küll õige aeg istutamiseks, aga mitte õunapuu pookimiseks", ütles Liivi ja lisas Türi kesklinna parki istutatud puu kohta, et "kui Õunafestivalil sügisel tehtud pookimine ei õnnestu, siis teeme kevadel uuesti, küll siis kasvama hakkab!". Puu külge sai poogitud "Liivi kuldrenett", "Grüügeri tuviõun" ja "Martsipan". Loodame, et maitsvaid vilju saab linnarahvas maitsta juba 4 aasta pärast!